Την Τετάρτη 15 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική συζήτηση με θέμα «Ασφαλής χρήση του διαδικτύου από τα παιδιά».

Η διευθύντρια του σχολείου, κα Γάκη Ευγενία, οργάνωσε την εκδήλωση και απηύθυνε  κάλεσμα στους γονείς των μαθητών/τριών και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας ενώ την παρουσίαση έκανε ο καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου μας, κος Μπάτζιος Κώστας.

Με τη συμμετοχή αρκετών γονέων διεξήχθη μία ενδιαφέρουσα συζήτηση, θίχτηκαν θέματα που προβληματίζουν τους γονείς σχετικά με τους κίνδυνος που διατρέχουν οι νεαροί χρήστες του διαδικτύου και αναδείχτηκαν πτυχές και συμπεριφορές που μπορεί να φέρουν σε δύσκολη θέση μικρούς και μεγάλους.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα βασικά σημεία της παρουσίασης. Τα βίντεο και το υπόλοιπο υλικό μπορούν να μελετήσουν οι γονείς και να τα παρακολουθήσουν μαζί με τα παιδιά τους ώστε να αποτελέσουν αφορμή για μία εποικοδομητική συζήτηση και να καταλήξουν από κοινού σε καλές πρακτικές και κανόνες ορθής διαδικτυακής συμπεριφοράς.

Ενημερωτική συνάντηση “Ασφαλής χρήση του διαδικτύου από τα παιδιά