Οι μαθητές/τριες των τμημάτων Ε1 και Ε2 του σχολείου μας, έλαβαν μέρος στις 14 Μαρτίου 2024, στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Άνθρακες… ο θησαυρός» που υλοποιήθηκε από το ΚΕΠΕΑ/ΚΠΕ Μελίτης.

Οι μαθητές αρχικά παρακολούθησαν video σχετικό με την ιστορία της Γης, αποκτώντας έννοιες γύρω από την ενέργεια, τις πηγές της, τα ορυκτά καύσιμα, τις επιπτώσεις τους στο περιβάλλον και τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, μέσα από ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες συμπλήρωσης φύλλων εργασίας. Τέλος ακολούθησε επίσκεψη των μαθητών στον ΑΗΣ Μελίτης και στο λιγνιτωρυχείο της Αχλάδας, όπου ενημερώθηκαν και υπέβαλαν ερωτήσεις και προβληματισμούς, στον υπεύθυνο του προγράμματος κ. Μπάλκο Νίκο, σχετικά με το μέλλον του Ατμοηλεκτρικού Σταθμού και τη μετάβαση στη μεταλιγνιτική εποχή.

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Άνθρακες… ο θησαυρός”