Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε την έγκριση του Διαπιστευμένου Σχεδίου Erasmus της Κοινοπραξίας Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Γρεβενών με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας και την ένταξη του σχολείου μας, για πρώτη φορά, στα προγράμματα Erasmus, διάρκειας πέντε (5) ετών, με χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος, σχέδιο ΚΑ 121, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/μαθήτριες του 6ου Ολοήμερου Σχολείου Φλώρινας “Ίων Δραγούμης” και των Γρεβενών θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά ταξίδια με ευρωπαϊκούς προορισμούς, με σκοπό να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας για τη μελλοντική ζωή τους και να αποκτήσουν γνωστικά και κοινωνικά εφόδια, που θα συμβάλουν στην επιτυχημένη πορεία τους σε έναν ανοιχτό και γρήγορα μεταβαλλόμενο κόσμο.

Οι άξονες του προγράμματος περιλαμβάνουν στόχους, όπως η βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, η ανάπτυξη ψηφιακών δεξιοτήτων, η ενίσχυση πρακτικών συμπερίληψης στην εκπαίδευση, η άσκηση της γλωσσομάθειας και η προώθηση του πολιτισμού και των τεχνών στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής κατανόησης και αλληλεπίδρασης και ευελπιστούμε οι συμμετέχοντες/ουσες στα προγράμματα Erasmus την επόμενη πενταετία να αποκομίσουν τα βέλτιστα οφέλη μέσα από τη δημιουργία νέων εκπαιδευτικών δικτύων επικοινωνίας και συνέργειας ενδοπεριφερειακά και διακρατικά στο πλαίσιο μιας Ευρώπης της προόδου και της ανάπτυξης!

Μια ελπιδοφόρα εκπαιδευτική συνεργασία του 6ου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας “‘Ιων Δραγούμης” με προορισμό το μέλλον ξεκινά με σημαντικούς στόχους και υψηλές προσδοκίες! Καλή μας αρχή και καλή επιτυχία σε όλους/όλες μας!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ERASMUS ΚΑ121