Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εισήγηση από την ειδική παιδαγωγό κα. Δάφνη Πολπατζή. Ήταν μία 2ωρη εισήγηση που ολοκληρώθηκε στα πλαίσια του σχολικού ωραρίου και αποτελούνταν από μία παρουσίαση αναλύοντας την σημασία της λέξης αναπηρίας. Ακολούθησαν Animation, ταινίες για την αναπηρία και ολοκληρώθηκε με συζήτηση με τους μαθητές. Οι δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης αφορούσαν στην προάσπιση του δικαιώματος των μαθητών/τριών με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση, στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας και στην καταπολέμηση στερεοτυπών και προκαταλήψεων εντός της σχολικής κοινότητας.

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία