Με αφορμή το άνοιγμα της πλατφόρμας για την υποβολή αιτήσεων για το Α21-Επίδομα Παιδιού για το 2024, πολλοί γονείς αναζητούν τον αριθμό μητρώου (ΑΜ) μαθητή του παιδιού τους από το σχολείο στο οποίο φοιτούν.

Για τον παραπάνω λόγο μπορούν να απευθυνθούν στη σχολική μονάδα όπου φοιτούν τα παιδιά τους και να ζητήσουν τον ΑΜ ή πολύ απλά να εκδώσουν οι ίδιοι, μέσω gov.gr και με κωδικούς ΤaxisΝet, «Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας» στην οποία φαίνεται ο ΑΜ του μαθητή. Η διαδικασία για την έκδοση της βεβαίωσης είναι πολύ απλή.

Διαδικασία Έκδοσης βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας:

1. Κάνουμε κλικ στον σύνδεσμο: https://www.gov.gr/…/paideias-kai…/attending-school
  2. Κάνουμε είσοδο με κωδικούς taxis net ή e-banking στην εφαρμογή
  3. Επιλέγουμε για ποιον θέλουμε να εκδώσουμε τη Βεβαίωση Φοίτησης ( κάνουμε ορισμένες επιλογές)
  4. Εκδίδουμε τη Βεβαίωση

Για την έκδοση της βεβαίωσης μαθητή οι ενδιαφερόμενοι συνδέονται με τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασής τους στο TaxisNet και εκδίδουν τη βεβαίωση, χωρίς να απαιτείται να συμπληρώσουν κανένα άλλο στοιχείο.

Η βεβαίωση που εκδίδεται, φέρει τα χαρακτηριστικά εγκυρότητας του gov.gr, δηλαδή μοναδικό κωδικό αριθμό σε αλφαριθμητική μορφή και σε μορφή QR, καθώς και προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και έχει ισχύ όταν διακινείται τόσο ως ηλεκτρονικό έγγραφο, όσο και ως έντυπο έγγραφο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η βεβαίωση αυτή χρησιμοποιείται σε πλήθος διαδικασιών της Δημόσιας Διοίκησης, όπως ενδεικτικά:

1. Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα
  2. Επίδομα Στέγασης
  3. Επίδομα παιδιού
  4. Αναβολή κατάταξης σπουδαστών δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και Κέντρων Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης
  5. Αποζημίωση για ακουστικά βαρηκοΐας σε μαθητές δημόσιων σχολικών μονάδων
Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας μέσω του gov.gr